ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

4 Mayıs 2024, Cumartesi 22:44   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Geyik Muhabbet > Öylesine muhabbet
forum sohbet oyun basliklari
   Pazartesi `Her İş Yapılır´, Salı `Sallanır´...
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

HoKKaBaZ

HoKKaBaZ resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  9.Mar.2008 Pzr 19:23:25      Pazartesi `Her İş Yapılır´, Salı `Sallanır´...sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d

Pazartesi ‘Her İş Yapılır’, Salı ‘Sallanır’...

Halk Takvimi’nde günler, inanışa göre, uğurlu ve uğursuzluğuna, iyi geçeceğinden temizlik yapılabileceğine ve kız istemeye gidileceğine kadar değişen özellikleri dikkate alınarak sınıflandırılıyor.

İnanışa göre, pazartesi “her iş yapılır”, salı “sallanır”, çarşamba “dikiş dikilmez”, perşembe “uğurlu gün”, cuma “kız istemeye gidilir”, cumartesi “dünya kurulduğu için çamaşır yıkanmaz”, pazar “gezmeye gidilir”...

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erman Artun, toplumların kültürlerini etkileyen en önemli unsurun inanç sistemleri olduğunu, bu kapsamda yöresel farklılıklar göstermesi ve değişikliklere uğramasına karşın “Halk Takvimi” oluşturulduğunu ve günlere özel anlamlar yüklenildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Artun, takvimin, zamanı, yıllara, aylara ve haftalara göre ayırdığını, Anadolu’da da insanların yılların birikimlerinden de etkilenerek günleri özelliklerine göre ayırdıklarını söyledi.

“Halk Takvimi”nde, günlere iyi ya da kötü özelliklerin yüklendiğini belirten Artun, insanların yaşama biçimleri ve coğrafi yapısıyla yüklenen anlamların, yöreden yöreye, toplumun yaşayışı, inancı, sosyal yapısı, tarihi, ekonomisi ve doğal koşullarına göre yeni ögeler alarak değişip, geliştiğini ifade etti.

İnsanların bazı günleri uğurlu, bazılarını uğursuz olarak nitelediklerini anlatan Prof. Dr. Artun, “İnsanlar, işlerini ona göre ayarlarlar. Bu inanış eski Türklerde de vardı. Bir toplumun inanışlarının oluşumunda, bağlı bulunduğu inanç sisteminin şekillendirici etkisi vardır. Eski inanışlardan olduğu gibi çeşitli diğer adet ve inanmalardan etkilenme de vardır” dedi.

GÜNLERE YÜKLENEN ANLAMLAR

Prof. Dr. Artun, günlerle ilgili inanışları şöylece sıraladı:

Pazartesi:

Bir işe başlanacağı zaman bugün beklenir. Pazartesi çok uğurludur ve ayrıca çamaşır günüdür. Yorgan kaplanır, her iş yapılır. Soğan, biber, tütün gibi acı şeyler hiç kimseye verilmez.

Salı:

Bugün bir işe başlanmaz. Başlanan iş sallanır. Çünkü bugün olumsuzluk olur, çabuk bitmez. Uğursuz gündür. Badana yapılmaz. Çamaşır yıkanmaz. Göç yapılmaz.

Çarşamba:

Çarşamba günü dikiş dikilmez. Çarşamba Anası dikiş dikenlere kötülük yapar. Çamaşır yıkanmaz ve gecesi iş yapılmaz. Gece iş yapılırsa Çarşamba Kadınları gelip kötülük yapar.

Perşembe:

Perşembe günü erken lamba yakanın ölüsü kalkar. Çamaşır yıkanır, badana yapılır. Perşembe günü uğurlu bir gündür, her iş yapılır.

Cuma:

Cuma namazına kadar çamaşır yıkanmaz, oda kaldırılmaz. Üç cuma arka arkaya yıkanan çocuk ölür. Cuma günleri kız istemeye gidilir. Yeni dikilen bir elbise ilk kez cuma günü giyilirse onun sorgusu sorusu olmaz. Cuma günü örümcek alınmaz, badana yapılmaz. Sela ile öğle arası hiçbir iş yapılmaz. Cuma günü mübarek bir gün olduğu için ava gidilmez.

Cumartesi:

Cumartesi günü elbise kesilmez. Dünyanın kurulduğu gün olduğu için çamaşır yıkanmaz.

Pazar:

Pazar günü çamaşır yıkanır, gezmeye gidilir

ALINTIDIR

Yaşam paylaşıldıkça güzel!!!...

HoKKaBaZ

-as-

-as- resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  9.Mar.2008 Pzr 20:17:50sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Her Nekadar Nesilden, Nesile Aşılansada Bu Hurafer, Her Bireyin Biliç Altına Yerleşmişdir. Ama En Kötüsü; Bu Huraferi Harfiyen Yerine Getirenlerde, "Obsesyon (Saplantı) ve Kompulsiyon (Takıntı) Şeklinde Rahatsızlıklar Yaşayabilmekde.Kişi Saplantılarını Saçma Olduğunu Bildiği Halde Bu Saplantılarını Uzaklaşdırmaz, Saplatılarına Sahip Cıkar.Misal Benim Yazılarımda, Her Sözcüğü Büyük Harf İle Yazmam Gibi:)

Çoğu Arkadaşımızın, Bildiğine Emin Olduğum Meşhur Bir Hurafeyi Paylaşmak İstiyorum. "Güneş Batdıkdan Sonra Tırnak Kesmek Günahdır". Neden Uydurulmuş Bu Hurafe? Benim Tahminim Şudurki: Malumunuz Eskiden Elektirik Yokdu Ve Evler Ya Mum Yada Gaz Lambası İle Işıtılıyordu. Işık Yetersiz Olduğu İçin, Tırnak Keserken, Ya Biri Parmağını Kesdi, Yada Birilerinin Gözüne Saplandı Tırnak Parcaları. Bu Yüzden Uydurulmuş Olmalı:)

Eline Sağlık Hokkabaz

wwarkheww

wwarkheww resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Mar.2008 Pzt 00:05:04sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Gece tırnak kesmemenin bi derece anlaşılır yanı varmış geçmişi düşündügümüzde.

Ama gece aynaya bakmamanın hiç bi anlaşılır yanı yok allah rahmet eylesin annanemden kalma bi takıntı benim kide gece ne zaman aynaya bakacak olsam sakın bakma  derdi.

_ neden annane

_ tren gelir

_ nasıl yani

_ baya işte bildiğin tren

_aynada ne işi var, geçerken mi uğruyo

_ sen beni ciddiye alma ama bana geldi

Küçüksün aklın yetmiyo bazı konulara eee malum bide evin içinde sürekli hurafelerle dolaşan bi annane

Bide küçüklüğümün FARKUT u vardı ne zaman yanlış yapsam hep farkut geliyo derlerdi ama tanışmak nasip olmadı FARKUT la çünkü öle her zaman görüncek biri değildi asildi bide hep çok işi vardı ama nedense FARKUT çocuklarla haşır neşirdi büyüklerle işi olmazdı

HoKKaBaZ

HoKKaBaZ resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Mar.2008 Pzt 00:13:10sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Arkhelerin en tatlısı, sen neler yazdın böyle Her yer smile dolu

Tren geçerken uğruyor, hee

wwarkheww

wwarkheww resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Mar.2008 Pzt 00:23:06sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
Ustam ben hiç görmedim geldiğini .Annanemin yalancısıyım

XjanasX

XjanasX resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  11.Mar.2008 Sal 14:18:44sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
Bende gece tırnak kesilmez hurafesini biliyorum
CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir